حدیث
سوگند به خدا امام شما سالیان درازی غایب می شود و چشم های مومنین در فراق او اشکباران است

چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ Wednesday, 8 February , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1861 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 178×
خطبه عیادت
۲۲ خرداد ۱۳۸۶ - ۱۱:۴۴
بازدید 8
پ
پ

خطبه عیادت

عیاده نساء المهاجرین و الانصار لها سلام الله علیها
لما رجعت فاطمه سلام الله علیها الی منزلها فتشکت – و کان وفاتها فی هذه المرضه – دخل الیها انساء المهاجرات و الانصاریات عائدات ، فقلن لها: کیف اصبحت یا بنت رسول الله ؟

فحمدت الله و صلت علی ابیها، ثم قالت :

اصبحت و الله عائفه لدنیا کن ، قالیه لرجالکن ، لفظتهم بعد ان عجمتهم و شناتهم بعد ان سبرتهم .
فقبحا لفلول الحد و خور القناه و خطل الرای و عثور الجد و خوف الفتن !
و لبئس ما قدمت لهم انفسهم ، ان سخط الله علیهم و فی العذاب هم خالدون .
لا جرم و الله لقد قلدتهم ربقتها و حملتهم اوقتها و شننت علیهم عارها. فجدعا و عقرا و بعدا للقوم الظالمین .
ما الذی نقموا من ابی احسن علیه السلام و یحهم ! انی زحزحوها عن رواسی الرساله و قواعد النبوه و مهبط الروح الامین بالوحی المبین و الطبین بامر الدنیا و الدین ؟! الا ذلک هم الخسران المبین .
و ما الذی نقموا من ابی الحسن ؟ نقموا و الله نکیر سیفه و قله مبالاته لحتفه و شده و طاته و نکال وقعته و تبحره فی کتاب الله و تنمره فی ذات الله عز و جل .
خساره الامه بغصب حق علی علیه السلام
و تالله لو تکافوا عن زمام نبذه الیه رسول الله صلی الله علیه و آله لا عتلقه ، و لسار بهم سیرا سجحا لا یکلم خشاشه و لا یکل سائره و لا یتعتع راکبه ؛ و لا وردهم منهلا نمیرا رویا صافیا فصفاضا تطفح ضفتاه و لایترنق جانباه ؛ و لا صدرهم بطانا قد تخیر لهم الری ، غیر متحمل منه بطائل الا بغمر الناهل و ردعه سوره الساغب ؛ و لفتحت علیهم برکات من السماء و الارض .
و لکنهم نغوا فسیا خذهم الله بما کانوا یکسبون ، و الذین ظلموا من هوالا سیصیبهم سیئات ما کسبوا و ما هم بمعجزین .
من الذی استبدلوه بعلی علیه السلام
الا هلم فاسمع و ما عشت اراک الدهر عجبا، و ان تعجب فقد اعجبک الحادث !
الی ای نحو اتجهوا؟ و الی ای سناد استندوا؟ و علی ای عماد عتمدوا؟ و بایه عروه تمسکوا؟ و علی ایه ذریه اقدموا و احتنکوا؟ و لمن اختاروا و لمن ترکوا؟ لبئس المولی و لبئس العشیر بئس للظالمین بدلا.
استبدلوا و الله الذنابی باقوادم ، و الحرون باقاحم ، و العجز بالکاهل .
فرغما لمعاطس قوم یحسبون انهم یحسنون صنعا! الا انهم هم المفسدون و لکن لایشعرون .
و یحهم ! و افمن یهدی الی الحق احق ان یتبع ، امن لا یهدی الا ان یهدی ؟ فما لکم ، کیف تحکمون ؟
انذر هم بعاقبه الاغتصاب
اما لعمر الله لقد لقحت نن فنظره ریثما تنتج ، ثم احتلبوا طلاع القعب دما عبیطا و ذعافا ممقرا. هنالک یخسر المبطلون ، و یعرف التالون غب ما اسس الاولون .
ثم طیبوا بعد ذلک عن انفسکم نفسا، و اطمانوا للفتنه جاشا، و ابشروا بسیف صارم و سطوه معتد غاشم و هرج شامل و استبداد من الظالمین ، یدع فیئکم زهیدا و جمعکم حصیدا.
فیا حسره لکم ! و انی بکم و قد عمیت علیکم ، انلز مکموها و انتم لها کارهون ؟!
عذر لا یقبل بعد التقصیر
فاعادت النساء قولها علیه السلام علی رجالهن ، فجاء الیها قوم من وجوه المهاجرین و الانصار معتذرین و قالوا: یا سیده النساء لو کان الوالحسن ذکر لنا هذا الامر من قبل ان نبرم العهد و نحکم العقد لما عدلنا عنه الی غیره.
فقالت علیه السلام : الیکم عنی ، فلا عذر بعد تعذیرکم و لا امر بعد تقصیر کم .

ترجمه خطبه عیادت:

عیادت زنان مهاجر و انصار
هنگامی که حضرت زهرا سلام الله علیها به خانه بازگشت و مریض شد – که شهادت حضرت هم در اثر آن بیماری بود – زنان مهاجر و انصار به عیادت حضرت آمدند و گفتند: ای دختر پیامبر، حالتان چگونه است ؟
حضرت حمد الهی به جای آورد و بر پدر بزرگوارش درود فرستاد و سپس ‍ فرمود:
در حالی به سر می برم که به خدا سوگند از دنیای شما متنفرم و آن را رها کرده ام. نسبت به مردان شما خشمگینم . با امتحانِ اول، آنان را به دور افکندم و با آزمایشِ عُمقِ ایمانشان، آنان را مورد غضب و سرزنش قرار دادم .
پس ننگ بر کُند شدنِ شمشیر و بی استقامتیِ نیزه و اضطرابِ فکر و تزلزلِ روحِ جدیت و ترس از فتنه و جنگ !
چه بد است آن چه برای آینده ی خود مهیا کرده اند. خداوند بر آنان خشم گرفته و پیوسته در عذاب خواهند بود.
پس چاره ای جز این نبود که قلاده ی آن را بر گردنشان افکندم و سنگینی آن را بر دوششان قرار دادم و ننگ آن را بر سرشان افکندم .
خیر ازستمگران دور باد! گرفتار بلا گردند و محروم از آثار نیک و دور از رحمت خدا!
چه چیزی را از علی نپسندیدند؟
وای بر آنان ! خلافت را از کوه های بلند رسالت و پایه های نبوت و محل نزول روح الامین با وحی آشکار و از دانشمندانی که در امر دنیا و دین آگاه و حاذقند، به کجا کشاندند. بدانید که این زیان آشکار است .
از ابوالحسن چه چیزی را نپسندیدند؟ به خدا قسم، از صلابتِ شمشیر و بی پرواییِ او از مرگ و شدتِ حمله ها و بر خوردهای عبرت آموزش در جنگ ، و از خبرگیش در کتاب خدا و خشمش در امر الهی، ناخُسرند بودند .
چه کسی را به جای علی انتخاب کردند؟!
به خدا سوگـند، اگر از گرفتن مهـاری که پیامبر صلی الله علیه و آله آن را به او سـپرده بود، خودداری می کردند، با او انس می گرفت و آنان را چنان به آرامی سیر می داد که محل بستنِ مهار، زخمی نشود و حرکت دهنده ی آن خسته نگردد و سواره ی آن به اضطراب نیفتد. آنان را بر سر آبی فراوان و گوارا و زلال و وسیع می برد که آب آن از دو طرف نهر لبریز باشد و دو سوی آن گل آلود نشود، و آنان را از آنجا سیراب بیرون می آورد. در حالی که سیر شدن از آب را برای آن ها می خواست ، وخود از آن استفاده نمی کرد مگر به قدر رفع عطش و دفع شدت گرسنگی .
و اگر خلافت را به او می سپردند برکات آسمان و زمین بر آنان گشوده می شد. ولی آنان از حق روی گردانیدند. پس به زودی خداوند آنان را به سبب آنچه برای خود کسب نمودند، باز خواست می نماید و به زودی سزایِ کسانی که ظلم نمودند، بر حسب آن چه انجام دادند، به آن ها خواهد رسید و توانایی جلوگیری از چنین عاقبتی را ندارند.
پیش بینی عاقبت غصب خلافت
هان ، بیا و بشنو، و تا زنده ای روزگار امر عجیبی را به تو نشان خواهد داد! و اگر تعجب کنی بدان که همین حادثه تو را به تعجب وا داشته است !
به کدام سو روی آورده اند؟! و به کدام تکیه گاهی اتکا نمودند؟!. به کدام پایه ای اعتماد نمودند؟! و به کدام دستاویزی چنگ زدند؟! و بر ضد کدامین ذریه ای اقدام کردند و بر آنان چیره شدند؟! و برای چه کسی انتخاب کرند و برای چه کسی رها نمودند؟! چه بد سرپرستی و چه بد دوستانی ! و برای ظالمین چه بد جایگزینی است .
به خدا سوگند پس ماندگان را به جای پیشتازان ، و ترسوی نادان را به جای دلیر آگاه ، و فرومایگان را به جای معتمدان خود قرار دادند. بینی شان بر خاک مالیده باد و پشیمان شوند قومی که گمان می کنند کار درستی انجام می دهند. بدانید که آنان مفسدند ولی خود نمی دانند.
وای بر آنان ! آیا کسی که به حق هدایت می کند سزاوارتر به پیروی است یا کسی که خود هدایت نیافته مگر آنکه هدایت شود؟ شما را چه شده است ؟! چگونه حکم می کنید؟!
خسارت امت با غصب حق علی علیه السلام
بدانید قسم به لایزالی خداوند، هم اکنون فتنه بار دار شده است ! پس زمان کوتاهی منتظر بمانید تا ثمره اش ظاهر گردد. آنگاه از آن کاسه ای لبریز از خون تازه و سم تلخ کشنده بدوشید. آنگاه است که اهل باطل زیان می کنند، و آیندگان از نتیجه آنچه پیشینیان پایه گذارده اند آگاه می شوند.
سپس خیال خود را راحت کنید و قلب خود را برای نزول فتنه قوی کنید و بشارت باد شما را بر شمشیری برنده ، و قهر و غلبه متجاوز ظالم ، و هرج و مرج دائمی و عمومی ، و زورگویی ظالمین به گونه ای که اموال عمومی را غارت می کند و برای شما چیز کمی را باقی می گذارد و جمع شما را درو کرده و نابود می نماید.
افسوس بر شما! چگونه خواهید بود هنگامی که دچار سر در گمی می شوید؟ آیا حق را به زور به شما بقبولانیم و در حالی که خودتان مایل نیستید؟!
عذری که پذیرفته نیست
زنان عیادت کننده فرمایشات حضرت زهرا سلام الله علیها را برای مردان خود بازگو کردند.
پیرو آن عده ای از بزرگان مهاجرین و انصار بعنوان عذر خواهی نزد حضرت آمده و گفتند: ای سیده النساء اگر ابوالحسن (علی علیه السلام ) این مسئله را قبل از آنکه پیمانی ببندیم و عقدی را محکم کنیم به ما یاد آور می شد، ما او را رها نکرده سراغ دیگری نمی رفتیم .
حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود: از من دور شوید (بس کنید)، که با بهانه های بیهوده تان عذر شما پذیرفته نیست و با کوتاهی های شما جای هیچ سخنی باقی نمانده است !

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.