حدیث
سوگند به خدا امام شما سالیان درازی غایب می شود و چشم های مومنین در فراق او اشکباران است

جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ Friday, 22 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1966 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 184×
مسئله خلافت
۱۵ دی ۱۳۸۶ - ۲:۰۸
پ
پ
در همین ایام غدیر معمولاً سوالاتی مطرح می شود و تقریباً بعضی تحقیقاتی شروع می کنند و خوب البته همیشه این گِله یا غصه هست که زود هم تموم می شوند یا پیگیری نمی کنند…
از سوالاتی که ما شنیدیم یکی این بود:
\” چرا پیامبر صلّی الله علیه و آله مسئله خلافت را که اینقدر مهم بود به روزهای آخر موکول کردند؛ یعنی به غدیر که کمتر از 70 روز به پایان عمر شریفشان بود ؟ \”
جواب این سوال را می دهیم، اما …
به راستی که این سوال خود نماد مظلومیت امیر مومنان علی علیه السلام است، اینکه نمی دانند از روز اول اعلام بعثت، پیامبر صلّی الله علیه و آله ایشان را به جانشینی برگزید و این حقیقت تلخ که 000 120 نفر در کمتر از 70 روز  بیعت شکستند و حرف پیامبرشان را به زیر پا گذاشتند و … به لگدمال کردن حرف بسنده نکرده دختر 18 ساله او را بین در و دیوار…به ضرب لگد…به شهادت رساندند…
در روز اولی که پیامبر صلّی الله علیه و آله مأمور به ابلاغ رسالت شدند – طبق آیه 214 سوره شعراء 
                                           \” و أنذر عشیرتک الأقربین \” یعنی خویشان نزدیکت را إنذار بده –
 در واقعه ای که تاریخ آن را \”یوم الإنذار\” می نامد و در احادیث به \” یوم الدار \” مشهور است رسول خدا صلّی الله علیه و آله علی بن أبی طالب علیه السلام را \”برادر\” و \”وصی\” و \”خلیفه\” بعد از خود معرفی نمودند.
 و در طول 23 سال بارها به عناوین گوناگون و به مناسبت های مختلف علی علیه السلام را خلیفه بعد از خود معرفی نمودند تا حجت بر همگان تمام شود.
از ما نپرس پس چگونه مردم فراموش کردند چنین چیز روشنی را، 000 30 نفر در کربلا در حالی حسین علیه السلام را به شهادت رساندند که همگی ایشان را می شناختند و حجت بر ایشان تمام گشته بود.                          
24 ذی الحجه سالروز مباهله است…سَندی دیگر…
داستان مباهله مشهور است، پبامبر نامه ای به مسیحیان نجران فرستادند و آنان را دعوت به اسلام نمودند اما مسیحیان نجران با اینکه صفات حضرت رسول را در کتاب \” جامعه \” خوانده بودند به اسلام نگرویدند.
آیه 61 سوره آل عمران به پیامبر صلّی الله علیه و آله نازل شد :
\”فَمَن حَاجَّکَ فِیهِ مِن بَعدِ مَا جَاءَکَ مِنَ العِلم فَقُل تَعَالَوا ندعُ أبناءَنا وَ أبناءَکم وَ نِسَائنا وَ نِسَاءَکُم وَ أنفُسَنَا و 
\” اگر کسی با تو مجادله کند بعد از علمی که نزد تو آمده، بگو بیایید تا فرا خوانیم پسران خود و زنان خود و کسی که به 
أنفُسَکُم ثمَّ نَبتَهل فَنَجعَل لعنَةَ اللهِ عَلَی الکاذِبِینَ \”
منزله جان ماست، سپس نفرین کنیم و لعنت خدا را بر دروغگویان قرار دهیم . \”
همگان می دانند که برای مباهله پیامبر به همراه امام حسن و امام حسین \”به عنوان أبناء\”، حضرت فاطمه زهرا \”به عنوان نساء\” و حضرت علی علیهم السلام \”به عنوان أنفس یعنی جان و نفس خود پیامبر\” به مباهله رفتند و هیچ کس دیگری همراه آنان نبود. 
و 24 ذی الحجه روزی است که أمیرالمومنین علی علیه السلام انگشتری خود را به فقیر بخشیدند و این آیه نازل گشت:
\” إنّما وَلیّکُمُ اللهُ وَ رَسُولُهُ وَ الّذِینَ آمَنُوا الّذینَ یُقیمُونَ الصَّلوَةَ وَ یُوتُونَ الزّکَوةَ وَ هُم رَاکِعُونَ \”
\” همانا تنها ولی شما است خداوند و رسول او و کسانی که ایمان آورده نماز را اقامه می کنند و در حالی که در رکوع هستند زکوة می دهند \”
دیگر چگونه حجت بر عالمیان تمام شود که أمیرالمومنین ولی عالم است؟ و چه جایی می ماند برای سوالی که در ابتدا آورده ایم ؟
و به نقلی 24 ذی الحجه سالروز نزول سوره \” هل أتی \” یا \” إنسان \” است در شأن أمیرالمومنین و حضرت زهرا و امام حسن و امام حسین علیهم السلام.
3 روز متوالی آن یزرگواران روزه بودند و هیچ نخوردند چرا که افطار خود را روز اول به یک مسکین، روز دوم به یک یتیم و روز سوم به یک اسیر بخشیدند و این سوره در شأن آنان نازل گشت.
آیه 8 از آن چنین است:
\” وَ یُطعِمُونَ الطّعَامَ عَلَی حُبّهِ مِسکِیناً وَ یَتِیماً وَ أسِیراً \”
\” و غذای خود را با اینکه به آن علاقه دارند به مسکین و یتیم و فقیر می دهند. \”
شما را به خدا ببینید چقدر مهربانند…
منبع: www.aboutorab.com
پیشنهاد گروه فرهنگی امیدواران
اهميت غدير در تاريخ

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.