حدیث
سوگند به خدا امام شما سالیان درازی غایب می شود و چشم های مومنین در فراق او اشکباران است

جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ Friday, 22 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1966 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 184×
پ
پ

براي ديدن تصوير بزرگتر لطفا كليك كنيد

  تنها 11 روز… به عيد الله الأكبر باقي است

پنج‌شنبه هفتم ذي‌الحجّة سال دهم هجري قمري، 16 اسفند ماه سال دهم هجري شمسي، هفتم مارس سال 632 ميلادي
مكّه همچنان پذيراي ميهمان عزيز خويش است و ميهمان بزرگ در بيم و انديشة رسالتي كه برگردن دارد؛ از سويي بايد كه اعمال حج را مو به مو به انجام رساند و مسلمانان را با مناسك حج آشنا كند و از سويي ديگر، به بزرگترين و حسّاس‌ترين تكليف خود در اين سفر جامة عمل بپوشاند.
چه چيز رسول خدا صلي‌الله عليه و آله را اين چنين انديشناك كرده است؟ مگر از چه چيزي بيم دارد كه اين چنين از فرجام پيروان خود احساس خطر مي‌كند؟ نيك بنگريم و در لابه‌لاي خيل همراهان او بگرديم تا دريابيم كه كدام انديشه پيامبر صلي‌الله عليه و آله را مي‌آزارد؟
مي‌دانيم كه حضرتش به هنگام خروج از مدينه به قصد مكّه بيش از شصت قرباني به همراه داشت و كساني نيز در قافله بودند كه با خود قرباني به مكّه آورده بودند. به فرمان پيامبر صلي‌الله عليه و آله، اين گروه بايد بعد از انجام اعمال خود در مكّه، تا سر بريدن قرباني در مِنا به حال احرام باقي مي‌ماندند؛ اما تكليف آنان كه با خود قرباني نياورده بودند نيز روشن بود. آنان مي‌بايست بعد از سعي صفا و مروه از احرام خارج مي‌شدند و براي عزيمت به عرفات دوباره احرام مي‌بستند. اين وظيفه و تكليف شرعي آنان بود كه پيامبر صلي‌الله عليه و آله به آنان ابلاغ فرموده بودند.
دريغا… كه بودند كج انديشاني كه عليرغم تأكيد پيامبرشان، جاهلانه راه خود رفتند و در احرام ماندند! آنان لب به اعتراض گشودند: «روا نيست پيامبرمان در احرام باشد و ما به كارهايي مشغول شويم كه با خروج از احرام بر ما حلال شده است؟»1 گويي بيش از پيامبر خدا، از دين و تكليف خبر داشتند!
به‌ راستي، اين كج انديشان چگونه در برابر تكاليف مهمّ الهي سر تسليم فرود خواهند آورد؟
——————————————————————————–
1. مدارك علماي شيعه: بحارالانوار/21/ص391، اصول كافي و برخي مدارك مربوط به اهل سنّت: مسند احمد/1/ص50 و سنن ابي داود در حاشية شرح زرقاني بر مؤطاي مالك
 
پیشنهاد گروه فرهنگی امیدواران
تنها 17 روز… به عيد الله الأكبر باقي است

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.