حدیث
سوگند به خدا امام شما سالیان درازی غایب می شود و چشم های مومنین در فراق او اشکباران است

جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ Friday, 22 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1966 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 184×
پ
پ

براي ديدن تصوير بزرگتر لطفا كليك كنيد

  تنها 15 روز… به عيد بزرگ الهي باقي است

يك‌شنبه سوم ذي‌الحجّة سال دهم هجري قمري، 12 اسفند ماه سال دهم هجري شمسي، سوم مارس 632 ميلادي
در نهمين روز سفر حجّه الوِداع، كاروان عظيم پيامبر صلي الله عليه و آله به “عُسفان” رسيد.
رسول اكرم صلي الله عليه و آله با عزمي راسخ به همراه قافلة هفتاد هزار نفري خود همچنان به سمت مكّه پيش مي‌روند تا آخرين فرمان‌هاي خداوند را اجرا كنند: اجراي صحيح مراسم حجّ و آموزش واجبات و مستحبّات آن به مسلمين و همچنين اعلام امر ولايت و امامت و تعيين جانشين بعد از خود؛ چرا كه ديگر خورشيد عمر مباركشان روبه افول نهاده است.
اميرالمؤمنين عليه السلام هم با سپاهيان خويش از يمن به سمت مكّه در راه است و بي‌صبرانه در انتظار ديدار رسول خداست.
اغلب محدّثان و مورّخان، به تواتر در كتب فريقين نقل كرده‌اند كه رسول خدا صلي‌الله عليه و آله فرموده است: «اوّل كسي كه روز قيامت در كنار حوض كوثر، بر من وارد مي‌شود، علي است. او همان جوانمردي است كه پيش از هر كس اسلام آورد و نماز گزارد و به فرمان خدا و رسول گردن نهاد.»
ابوذر غِفاري مي‌گويد: از رسول گرامي خدا صلي‌الله عليه و آله شنيدم كه در بارة اميرمؤمنان عليه السلام مي‌فرمودند: «يا علي، تو اوّل كسي هستي كه به من ايمان آوردي. تو كسي خواهي بود كه در قيامت با من مصافحه مي‌كني. تو راست گويِ بزرگواري. تو كسي هستي كه جدا سازندة حق و باطلي و حق همواره با توست. تو پيشوا و رهبر مؤمناني. تو برادر من، وزير من و بهترين كسي هستي كه پس از من باقي خواهي ماند و وعده‌هاي مرا انجام مي‌دهي.»
«لولا أنْتَ- يا عليُّ- لَم يُعْرَفِ المؤمنون بَعدِي.»1
«يا علي، اگر تو نبودي، بعد از من، مؤمنان شناخته نمي‌شدند.»
آري، با علي و يازده امام از فرزندان او، اهل ايمان از كافران، بازشناخته مي‌شوند؛ چرا كه علم كتاب نزد آن‌هاست و آنان گواهِ حقّانيّت آئين اسلام‌اند. ايشان‌اند كه ملاك فهم درست از دين پيامبرند و قرائت و تفسير آنان از دين بايد معيار باشد. اينك هر كس درك خود را با امام زمان خويش محك زند، حق را يافته و در صراط امن الهي است و اگر او را مقتداي خويش قرار ندهد، در مسير كفر و گمراهي، حيران و سرگردان خواهد بود.
——————————————————————————–
1. مدارك علماي شيعه: بحارالانوار، عوالم العلوم و از اهل سنّت: كنزالعمّال/6/ص402
 
پیشنهاد گروه فرهنگی امیدواران
تنها 8 روز… به برترين عيد اسلام باقي است

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.