حدیث
سوگند به خدا امام شما سالیان درازی غایب می شود و چشم های مومنین در فراق او اشکباران است

جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ Friday, 29 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1966 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 184×
پ
پ

براي ديدن تصوير بزرگتر لطفا كليك كنيد

  تنها 3 روز… به اتمام نعمت و اكمال دين باقي است

جمعه پانزدهم ذي‌الحجّة سال دهم هجري قمري، 24 اسفند سال دهم هجري شمسي، پانزدهم مارس 632 ميلادي كاروانيان پس از خروج از مكّه به “سَرِف” رسيده و از آن جا تا “مَرُّالظَّهْران” آمده‌اند. هنوز تا “غديرخم” چند منزل ديگر باقي است.
انتخاب منطقة “غدير” از چند جهت قابل توجّه است:
نخست از آن رو كه در راه بازگشت از مكّه، نزديك دو راهيِ جدا شدن كاروانها و تقاطع مسيرهاست.
ديگر آن كه در آينده، كاروانهاي حج، در راهِ رفت و برگشت، با رسيدن به وادي غدير و نماز در مسجد پيامبر صلي‌الله عليه و آله، با اين جايگاه تجديد خاطره و بيعت تازه خواهند كرد تا ياد آن در دل‌ها احيا گردد.
سوم اين كه “غدير” محلّي بسيار مناسب براي برنامة سه روزة پيامبر صلي الله عليه و آله و ايراد خطبه براي آن جمعيّت انبوه بود. منطقة “غديرخم” بياباني باز و وسيع در مسير سيلاب وادي “جُحفه” است. اين سيلاب از مشرق به مغرب جاري مي‌شود و پس از عبور از غدير به جحفه مي‌رسد و سپس تا درياي سرخ ادامه پيدا مي‌كند و سيل‌هاي ساليانه را به دريا مي‌ريزد.
در اين مسير آب‌گيرهاي طبيعي به وجود آمده است كه پس از عبور سيل، آب‌هاي باقيمانده در آن جمع و در طول سال به عنوان ذخاير آبي شناخته مي‌شوند و به آنها اصطلاحاً “غدير” مي‌گويند. در مناطق مختلف غديرهاي زيادي در مسير سيل‌ها وجود دارد كه با نام‌گذاري از يكديگر شناخته مي‌شدند. اين غدير هم براي شناخته شدن از غديرهاي ديگر به “غديرخم” نام‌ بردار است. كنار اين آب‌گير، پنج درخت سرسبز و كهن سال از نوع “سَمُر” شبيه درخت چنار وجود دارد كه درختي خاصّ صحراهاست. اين پنج درخت، سايباني دل‌ پذير براي مسافران خسته‌اند.
در نتيجه، اين بيابان وسيع به عنوان مكاني مناسب براي مراسم سه روزة غدير انتخاب مي‌گردد و جايگاه سخنراني زير همان درختان در نظر گرفته مي‌شود كه هم مشرف بر بيابان و محلّ تجمّع مخاطبان است و هم سايبان مناسبي براي ايراد خطابه.
 
پیشنهاد گروه فرهنگی امیدواران
تنها 14 روز… به برترين عيد الهي باقي است

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.