حدیث
سوگند به خدا امام شما سالیان درازی غایب می شود و چشم های مومنین در فراق او اشکباران است

سه شنبه ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ Tuesday, 7 February , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1861 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 178×
انتظار/جمعه ۹ شهریور ۱۳۸۶
۰۹ شهریور ۱۳۸۶ - ۱۵:۳۵
بازدید 2
پ
پ

انتظار/جمعه ۹ شهریور ۱۳۸۶

[quote] «وَلَهُ أَسْلَمَ مَن فِی السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ طَوْعًا وَکَرْهًا …»(۱)
و هر کس که در آسمانهاو زمین است، از سر اشتیاق یا کراهت، تسلیم فرمان او خواهد بود.[/quote]

بشارت به ظهور امام مهدی علیه السلام در تمامی کتب آسمانی قبلآمده است. همه انبیا و اولیا، انتظار آن روز را می کشیده اند؛ ولی غیبت آن امام همام تا کی ادامه می یابد و خدای بزرگ چه هنگام به آن عزیز اذن ظهور خواهد داد، هیچ کس جز خدا نمی داند. (۲) به همین جهت، هر کسی برای ظهور آن حضزت وقت معینی را اعلام کند، دروغ می گوید. امام مهدی علیه السلام در توقیعی فرموده است:

[quote]اما ظهور الفرج فانه الی الله؛ و کذب الوقاتون. (۳)
امر ظهور به دست خداست و آنان که برای ظهور وقت معین می کنند، دروغ می گویند.[/quote]

دوران غیبت امام زمان علیه السلام عصر مشکلات شیعه است. پایان یافتن این دوران و فرا رسیدن زمان ظهور، با دعا و تقاضای مردم در ارتباط است. خدای متعال با دعا و ضجه و ناله یبنی اسرائیل، از چهار صد سال عذاب آنان، صدو هفتاد سال باقی مانده را بخشید و با نبوت حضرت موسی، آنان را از شر فرعون نجات داد. از این رو امام صادق علیه السلام برای تعجیل ظهور، مسلمانها را به دعا و ناله به درگاه خدا، همانند بنی اسرائیل، توصیه می فرماید. (۴)
امام زمان علیه السلام از کنار خانه کعبه، در محل حجر الاسود (۵)، ظهور خواهد کرد؛ در حالی که سیصد و سیزده یار آن حضرت در آن جا حاضرند جبرئیل امین در لحظه ی ظهور، بر بام خانه ی کعبه می رود و با فریادی که همه ی مردم دنیا آن را می شنوند و مفهومش را می فهمند، ظهور آن حضرت را اعلام می کند (صیحه ی آسمانی) مومنان برگزیده از هر گوشه یعالم به بیعت و یاری او می شتابند. حضرت عیسی علیه السلام از آسمان فرود می آید و با آن حضرت بیعت کرده، در سپاه ایشان قرار می گیرد و در نماز به آن حضرت اقتدا می کند (۶) عده ای از مومنان که مشتاق یاری حضرتش بوده اندو در گذشته  اند، زنده می شوند و به یاری امام خویش می شتابند. آن هنگام که شماره یاوران آن حضرت به ده هزار نفر برسد، قیام می کند (۷) و پس از فتح مکه به مدینه می رود. از آن جا به کوفه تشریف می برد و در آن جا استقرار می یابد و آن شهر را پایتخت حکومت جهانی خویش قرار می دهد  (۸) و از همان جا لشگر خویش را به سراسر جهان می فرستد.
در این جنگها، علاوه بر یارانی که روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود، فرشتگان و عوامل طبیعت نیز به فرمان آن حضرت هستند. (۹) ترس و رعب شدیدی همه ارکان سپاه دشمن را فراگرفته، مانع آنها از هر اقدامی می شود. (۱۰)
از ویژگیهای لشگر امام زمان علیه السلام آن است که در هیچ جبه ای شکست نمی خورد و همواره پیروز و سرافراز است؛ زیرا اکثر مردم در برابر لشگر آن حضرت تسلیم می شوند و با دیدن:
ـ معجزات و نشانه های الاهی؛
ـ منطق و کلام دلربا؛
ـ اخلاق و انسانیت و معنویت او و یارانش؛
دیگر جایی برای انکار نمی ماند. اندک مقاومتی هم که از سوی بعضی مخالفان اسلام، چون یهود و برخی مخالفان متعصب اهل بیت علیهم السلام انجام گیرد؛ درهم شکسته می شود و شرق و غرب عالم در مدت هشت ماه فتح می شود.
امام مهدی علیه السلام در آن نبردها، با ستمگران و سرکشان درگیر می شود و حق ستم دیدگان را از آن ها می ستاند. کفار و مشرکان ـ اگر بر کفر خویش پافشاری کنند ـ کشته و دشمنان اهل بیت علیهم السلام سرکوب می شوند و مفسدان و منحرفان و شیاطین به جزای خویش می رسند. گردنکشان و سرکشان و منکران به قتل می رسند و سرتاسر زمین، در سایه ی فرهنگ الاهی تشیع، به رهبری امام زمان علیه السلام قرار می گیرد.
خداوند بزرگ، تحقق آن دوران را زودتر و آسان تر گرداند.
آمین!

بر گرفته از کتاب: آفتاب زندگانی نوشته آقای دکتر محمد هادی قندهاری

__________________________
۱- آل عمران:۸۳
۲- ظهور آن حضرت از نظر نامعلوم بودن وقت آن، شبیه به قیامت است. رک. تفسیر نورالثقلین، جلد دوم، ذیل اعراف:۱۸۷
۳- کمال الدین:۴۸۴، ح ۴٫
۴- تفسیر عیاشی۲: ۱۵۴٫ ح ۴۹٫
۵-  بحارالانوار ۵۲: ۳۰۷، ح ۸۱٫
۶- منتخب الاثر فصل ۷، باب ۸
۷- کمال الدینک ۳۷۸، ح ۲
۸- کامل الزیارت:۳۰ ح ۱۱
۹- بحارالانوار۵۲: ۳۱۲ ح ۵
۱۰- بحارالانوار۵۲: ۳۵۶ ح ۱۱۹

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.