حدیث
سوگند به خدا امام شما سالیان درازی غایب می شود و چشم های مومنین در فراق او اشکباران است

جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ Friday, 22 September , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1966 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 184×
پ
پ

براي ديدن تصوير بزرگتر لطفا كليك كنيد

  تنها 17 روز… به عيد الله الأكبر باقي است

جمعه اوّل ذي‌الحجّة سال دهم هجري قمري، 10 اسفند سال دهم هجري شمسي، اوّل مارس سال 632 ميلادي
در هفتمين روز از طيّ مسير مدينه تا مكّه، كاروانيان با عبور از “جُحفه” و “غديرخم” عازم “قُدَيد” مي‌شوند. “جحفه” در 156 كيلو متري مكّه، ميقاتِ كساني است كه از مسير شام و مصر به مكّه مشرف مي‌شوند. (امروزه هم وطنان ايراني ما نيز- در صورتي كه در برنامه حجّ آن‌ها، تشرّف به مكّه پيش از زيارت مدينه باشد- از اين ميقات احرام مي‌بندند.) تقريباً در سه كيلومتري اين محل به طرف مكّه، غديرخم قرار دارد كه آبگيري باصفا در خود دارد و درختاني كهن سال بر آن سايه انداخته‌اند.
جحفه- كه سه راهي مسيرهاي مدينه، عراق و مصر به حساب مي‌آيد- خود يادآور خاطرات شيريني است. يك سال پيش، يعني در سال نهم هجرت، در همين محل بود كه اميرمؤمنان عليه السلام به ابوبكر رسيدند و مأموريت ابلاغ آيات برائت را از او تحويل گرفتند و به دستور پيامبر خدا صلي الله عليه و آله، وي را به مدينه باز گرداندند. چنان كه مي‌دانيم، وقتي آيات آغازين سورة برائت نازل گرديد و رسول اكرم صلي‌الله عليه و آله فرمان يافتند كه آن آيات را در ايّام حجّ به مشركان ابلاغ و اتمام حجّت كنند، ابتدا ابوبكر را، به سبب كينه نداشتن مشركان از وي و اصرار برخي از دوستانش، به همراه چهل نفر مأمور انجام فرمان ساختند؛ اما… ساعتي بعد، جبرئيل نازل گرديد و پيغام خدا را رسانيد كه: «اين كار را حتماً بايد خود پيامبر يا كسي كه از او باشد، صورت دهد».1 در اين جا بود كه اميرمؤمنان عليه السلام- كه به زبان قرآن “نَفسِ نبي” بود- مأموريت يافت و پاي در راه گذاشت تا تنها و يگانه در برابر مشركان مكّه بايستد و پيام را ابلاغ كند.
…چنين بود كه جحفه بار ديگر فضيلت بي‌حد و برتريِ بي‌قياسِ ابوتراب را نسبت به ديگر مسلمانان گواه آورد و در پي آن، در دهم ذي‌الحجّة سال نهم، بانگ رساي علوي در جَمَرة عَقَبه در مِنا طنين انداز شد كه:
«بَرائتٌ مِن اللهِ و رسولِه إلَي الّذينَ عاهدْتُم مِنَ المُشرِكينَ…» (سورة توبه)
——————————————————————————–
1. مدارك علماي شيعه: بحارالانوار و الغدير/1/صص338 -341 به استناد هفتاد و سه مدرك از اهل سنّت
 
پیشنهاد گروه فرهنگی امیدواران
تنها 21 روز… به عيدالله الأكبر باقي است

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.